You are here: Home / Contact
Contact Information

Opening Hours

The school's administration office is open from:

8.15 am to 3.45 pm

Monday to Friday during school term.

Address

Woodvale Secondary College,

110 Woodvale Drive,

Woodvale WA 6026

Email

woodvale.sc@education.wa.edu.au

Phone

(08) 9309 0808

Contact Information

Who Should I Contact?

There are a number of effective pathways a parent or caregiver can take to ensure good, clear communication with the highly trained professionals who look after your children at WSC. If you are unsure who to contact or the most effective pathway to communicate with the College, click here for a guide.


Email

woodvale.sc@education.wa.edu.au

 

Student Absences

Email: woodvale.sc.absentee@education.wa.edu.au 

SMS (prior to 10:20am): 0407 988 306

Telephone (Years 7-9): 08 9309 0864

Telephone (Years 10-12): 08 9309 0811

 

Staff Contact Details

Staff can be contacted by email, using the alias shown in brackets below, followed by : @education.wa.edu.au 


Note: No unsolicited commercial email.


ADMINISTRATION 

 

Lea Fairfoul-Hutcheon (Principal)

(lea.fairfoul-hutcheon)

Anne-Marie Ellery (Associate Principal - Year 11 & 12, Teaching & Learning)

(anne-marie.ellery)

Grant Richards (Associate Principal - Year 9 & 10, ICT, Operations )

(grant.richards)

Veronika Sutton (Associate Principal - Year  7 & 8, Student Services)

(veronica.sutton)

 

 

PROGRAM COORDINATORS

 

Jared Davies  (Student Services Year 10 - 12)

(jared.davies)

Mary-Jean Simms (Student Services Year 7 - 9)

(mary-jean.simms)

Leonie Francis (Careers & VET)

(leonie.francis)

Dee Kennedy (Learning Support Coordinator)

(desma.kennedy)

 

 

RELIEF COORDINATOR

 

 

 

 

 

CORPORATE SERVICES

 

Amy Stevenson (Manager Corporate Services)

(amy.stevenson)

Jennifer Catten (Business Support Officer - Finance)

(jennifer.catten2)

 (Business Support Officer - HR)

 

  

 

Jo Bloomfield

(joanne.bloomfield)

Vikki Carr

(vikki.carr)

Deb Clark

(deborah.clark2)

Leanne Cozens

(leanne.cozens)

Kylie Cross

(kylie.cross)

Adele Fowler

(adele.fowler)

Louise Hardy

(louise.hardy)

Mary-Anne Lavender

(mary-anne.lavender)

Kerry Macpherson

(kerry.macpherson)

Karen Nicholls

(karen.nicholls)

Cheryl Nash

(cheryl.nash)

Jenni Paterson

(jennifer.paterson)

 

 

THE ARTS

 

Ruth MacDonald (Head of Learning Area)

(ruth.macdonald)

Patrina Cole

(patrina.cole)

Shannon Harvey

(shannon.harvey)

Karen James

(karen.james1)

Nicholas Lance

(nicholas.lance)

Bronwyn Matthews

(bronwyn.matthews)

Philip Mullane (Music)

(philip.mullane)

Patricia Mycyk

(patricia.mycyk)

 

 

ENGLISH

 

Kirsteen McCartney (Head of Learning Area)

(kirsteen.mccartney)

Liz Povah (2iC)

(liz.povah)

Carmel Agnello (+ Languages)

(carmel.agnello)

Jenelle Browning (+ Year 11 Coordinator)

(jenelle.browning)

Mike D'Esposito (+ Year 12 Coordinator)

(michael.desposito)

Jayde Daniells

(jayde.daniells)

Trudi Evans

(trudi.taylor)

Kathy Jarvis-Spinks

(kathy.jarvis-spinks)

Dee Kennedy

(desma.kennedy)

Rachael Knight

(rachael.knight)

Angela McGinty

(angela.mcginty)

Sarajane Morgan

(sarajane.morgan)

Sean O'Connor

(sean.oconnor)

Inderjit Singh

(inderjit.singh1)

Tara Zekovic-Bosnjak

(tara.zekovic-bosnjak)

 

FICTION LIBRARY

Catherine Hutchinson

 

 

(catherine.hutchinson)


LANGUAGES

 

Karen Vardy (Teacher in Charge, Year 8 Coordinator)

(karen.vardy)

Sarah (Jia) Adam

(jia.adam)

Carmel Agnello (+ English)

(carmel.agnello)

Joel Reitze

(joel.reitze)

 

 

MATHEMATICS

 

Rhiannon Geddis (Head of Learning Area)

(rhiannon.geddis)

Julian Ackermann

(julian.ackermann)

Emily Arthur

(emily.arthur)

Stefan Brown

(stefan.brown)

Mark Entwistle

(mark.entwistle)

Amanda Gardiner

(amanda.gardiner)

Luke Giblett

(luke.giblett)

Tim Oates

(tim.oates)

Nikola Rnjak

(nikola.rnjak)

Steve Shenton

(steven.shenton)

Alex Street

(alexander.street)

Narelle Torrance

(narelle.torrance)

Stefan Versace

(stefan.versace)

Melissa Wilden

(melissa.wilden)

 

 

PHYSICAL EDUCATION

 

Marc Harris  (Head of Learning Area)

(marc.harris)

Leigh Burns

(leigh.burns)

Jackson Chadd

(jackson.chadd)

Kylie Green

(kylie.green2)

Meagan Hedley

(meagan.hedley)

David Hopkins

(david.hopkins)

Wayne Jaggard (+ Y10 Coordinator)

(wayne.jaggard)

Rebecca Johnston

(rebecca.johnston2)

Rebekah Mann

(rebekah.mann)

David Prince

(david.prince)

Tony Ratcliff (Soccer)

(tony.ratcliff)

Patrick Rooney (Soccer)

(patrick.rooney)

Seb Salinas (Basketball)

(sebastian.salinas)

 

 

SCIENCE

 

David Stalker (Head of Learning Area)

(david.stalker)

Steve Berry

(stephen.berry)

Darin Carter

(darin.carter)

Mani Chopra

(manpreet.chopra)

Rachel Graham

(rachel.graham)

Cameron James

(cameron.james)

Tania Lamb

(tania.lamb)

Bruce Lanham

(bruce.lanham)

Steve Shenton

(steven.shenton)

Melanie Smith

(melanie.smith3)

Mark Soraru

(mark.soraru)

Richelle Tiedtke (+ Y7 Coordinator)

(richelle.tiedtke)

Paula Warr

(paula.warr)

Evelyn McGurnaghan (Lab Officer)

(evelyn.mcgurnaghan)

Tracey Randall (Lab Officer)

(tracey.randall)

Lesley Wellington (Lab Technician)

(lesley.wellington)

 

 

HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

 

Colin Payne (Head of Learning Area)

(Colin.Payne)

Ivan Barratt (VET)

(ivan.barratt)

Jacqui Edwards

(jacqueline.edwards)

Catherine Ely

(catherine.ely)

Sheryl Hudson

(sheryl.hudson)

Bruce Jefferyes

(bruce.jefferyes)

Rebecca Lazarus (+ Y9 Coordinator)

(rebecca.lazarus)

Hannah Richards

(hannah.richards)

Lauren Smeed

(lauren.smeed)

Paul Snelling

(paul.snelling)

Angela Wilson

(angela.wilson)

Business:

 

Sue McKay

(susan.mckay)

Tyson Murcott

(tyson.murcott)

Tamara Murphy

(tamara.murphy)

Margaret Wims

(margaret.wims)

 

 

TECHNOLOGIES

 

Lesley Barry (Head of Learning Area)

(lesley.barry)

David Adams

(david.adams2)

Steffi Brough

(steffi.brough)

Phillip Christmas

(phillip.christmas)

David Shepherd

(david.shepherd)

Neil Ryan

(neil.ryan)

John Young

(john.young2)

Bill Vos

(bill.vos)

Frank Thomas (Assistant)

(franklin.thomas)

Home Economics:

 

Jacolyn Bruce

(jacolyn.bruce)

Andrea Michell

(andrea.michell)

Maryanne Wakefield

(maryanne.wakefield)

Kerry Dobson (Assistant)

(kerry.dobson)

Yolanda Montana (Assistant)

(yolanda.montana)

Helen Trew (Assistant)

(helen.trew)

 

 

CHAPLAIN

 

Jennifer Nelson

(jennifer.nelson)

 

 

HEALTH CENTRE

 

Nicole Barnard (nicole.barnard@health.wa.gov.au)

Ros Webster (roslyn.webster@health.wa.gov.au)

 

 

SCHOOL PSYCHOLOGIST

 

Martin Emery

(martin.emery)

 

 

iCentre

 

Pam Butt (+ Library Officer)

(pam.butt)

Leanne Cozens

(leanne.cozens)

Simon Eltoft

(simon.eltoft)

John Piddington

(john.piddington)

Brett Standen

(brett.standen)

 

 

EDUCATION ASSISTANTS

 

Caroline Donovan

(caroline.donovan)

Jackie Francis

(jacqueline.francis)

Pamela Garner

(pamela.garner)

Susan Laroux

(sue.laroux)

Elizabeth Maguire

(elizabeth.maguire)

Karen Scanlon

(karen.scanlon)

Maria Stretton

(maria.stretton2)

Sonja Thomason

(sonja.thomason)

Vivien Young

(vivien.young)

 

 

GARDENERS

 

Allan Ernst

 

Ray McGlade

 

 

 

CLEANERS

 

Lenka Mihailov (Head Cleaner)

(lenka.mihailov)

Luben Apoleski

 

Zlatan Bahtic

 

Zane Buckovska

 

Susan Cocks

 

Christine Doe

 

Enam Ibrahim

 

Ljope Krsteva

 

Manju Rabadia

 

Denise Waylen

 

 

 

UNIFORM SHOP

 

Uniform Concepts

 9270 4660

 

 

CANTEEN

canteen@woodvalescpandc.org.au